czwartek, 14 kwietnia 2016

Poradnik OC- oczy

Poradnik co prawda pojawił się w czwartek, ale jeszcze nie poszłam spać, więc dla mnie jest środa xD

Przyszła więc pora na kolejną część poradnika. Przewagą głosów (aż jednego, wow) wygrały oczy. Pokażę wam i opiszę jak krok po kroku rysuję właśnie ten obiekt.

Potrzebne narzędzia:

1. "Clipping Group" - czyli grupowanie warstw. Jest to bardzo przydatna funkcja w czasie cieniowania. Dzięki temu jednemu przyciskowi możemy podporządkować warstwę innej warstwie i swobodnie rysować, dzięki czemu możemy uniknąć wymazywania cienia poza kolorem podstawowym, zaznaczania, które jest strasznie nieestetyczne i ułatwia nam pracę.
2. Nowa warstwa - opisywałam to urządzenie w poprzednim wpisie. 
3. Marker - warstwa pozwalająca nam na rysowanie w różnym nasileniu krycia, które jest zależne od nacisku piórka. Jego krawędzie są jednak twarde. W przypadku poniższego rysunku wykorzystałam go do konturu.
4. Water - działa podobnie jak marker, jednak dzięki temu urządzeniu możemy wygładzić krawędzie, aby nie było widoczne przejście pomiędzy cieniem a kolorem podstawowym. Moje ulubione narzędzie do cieniowania. Zachęcam również do testowania innych narzędzi i dobrania tego, który najbardziej wam odpowiada. Ale uwaga. Najlepiej nakładać kolory na osobnych warstwach, jeśli różnią się one tonacją. W przypadku urządzenia Water, kolory mieszają się ze sobą, co może utrudniać pracę!
5. Pipeta - tym urządzeniem pobieramy kolor.
6. Pen - zwykłe piórko.
Jeśli ktoś nie posiada tabletu piórka, polecam wykorzystywanie narzędzia Pen oraz Blur- aby wygładzić ostre krawędzie. 


1. Aby było wszystko lepiej widoczne, narysowałam oko od nowa. W tym przypadku standardowo zaczynamy od szybkiego szkicu.

2. Kontur. Pamiętajcie, aby nie zawsze trzymać się ściśle czarnego koloru. Czarny kontur jest niezwykle ciężki i odcina się od kolorów. Jeśli chcecie, aby wasza praca była delikatniejsza i lżejsza dla oka, wykorzystajcie kolor ciemnego brązu, lub całkowicie z niego zrezygnujcie.


3. Pamiętajcie, aby warstwa z konturem zawsze była na samej górze. Dzięki temu nie musimy martwić się tym, że po nałożeniu koloru trzeba go poprawiać. 

4. Jak wspomniałam, w czasie cieniowania bardzo przydatne jest grupowanie warstw. Warstwy podporządkowane ZAWSZE powinny być nad kolorem podstawowym. Po kliknięciu przycisku grupowania, z boku warstwy pojawi się różowy/ czerwony paseczek.


5. Skoro mamy już szkic oka, pora zacząć od kolorowania. Dodajemy nową warstwę. W tym przypadku zaczynam od białka oka, aby mieć już wypełnienie. Dane miejsce koloruję kolorem szarym.

6. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Teraz swobodnie możemy nałożyć cień, którzy rzuca górna powieka. 


7. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Jako, że białko powinno być białe. Z palety wybieramy kolor biały i rozjaśniamy. Pamiętaj, aby pozostawić chociaż trochę szarego koloru oraz nałożony wcześniej cień.

8. Dodajemy nową warstwę. NIE grupujemy. Mając już białko, możemy zabrać się za kolorowanie tęczówki. Nakładamy taki kolor, jakiego mają być oczy naszej postaci.


9.  Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Ciemniejszym kolorem nakładamy cień, który rzuca górna powieka, tak jak w przypadku białka.

10. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Dookoła źrenicy nakładamy jaśniejszy kolor, pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić. Ma on jedynie delikatnie rozjaśnić. Jeśli będzie zbyt jasny, zmieńcie krycie warstwy.


11. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Po raz kolejny rozjaśniamy naszą tęczówkę, tym razem tylko w poszczególnych punktach.

12. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Przyciemniamy źrenicę oraz pogłębiamy cień pod powieką, aby dodać głębi. Możecie przyciemnić jedynie obwód źrenicy, aby w środku pozostał kolor jaśniejszy.


13. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Wybieramy jaśniejszy kolor i dodajemy niewielkie plamki. Mają być one wyraźne, jednak bez twardych krawędzi. Tęczówka nie jest masą o jednolitym kolorze, więc możemy to wyróżnić w naszej pracy. Pamiętajcie, aby kreski wychodziły od środka źrenicy i kierowały się na zewnątrz. Zadbajcie o to, aby oko było bardziej naturalne.  

14. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Wykonujemy to samo co wcześniej, tym razem jednak z ciemniejszym kolorem. Dodajemy ich mniej, aby nie przesadzić. 


15. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. urządzeniem Pen lub Marker, bardzo wąskim pędzlem, dorysowujemy cienkie kreseczki pomiędzy odblaskami. Tak samo jak wcześniej, kreski wychodzą od środka źrenicy.

16. Dodajemy nową warstwę. Grupujemy. Pamiętajcie, aby eksperymentować z kolorami i nie trzymać się tylko jednej barwy. Inne kolory na pewno ożywią nasze oko. W tym przypadku niebieskie oko rozjaśniłam jaskrawą zielenią oraz dodałam odrobinę mdłego fioletu- w miejscach ciemniejszych.


17. Dodajemy nową warstwę. Zbliżamy się do końca pracy. Pozostały jedynie bliki, które jeszcze bardziej rozświetlą nasze oko. Blik najlepiej tworzyć NAD warstwą z konturem lub na konturze. Dzięki temu możemy przerwać kontur, bez zabaw w wymazywanie. Bliki nakładałam za pomocą narzędzia Marker, aby krawędzie nie były wygładzone a światło było bardziej wyraziste.
Tak prezentuje się nasze ukończone oko. 


A tak prezentują się warstwy po ukończonej pracy nad naszym okiem. Trochę się tego nazbierało. Niech ilość warstw was nie zrazi. Pamiętajcie, że jeśli będziecie ćwiczyć, pokolorowanie takiego oka zajmie wam zaledwie kilka minut ^^

Możecie pisać co chcecie w następnym tutorialu. Nie zapomnijcie również pochwalić się wynikami waszej pracy w komentarzach ^^

2 komentarze:

Dziękujemy wam za wszystkie komentarze :)